SKVĚLÉ KOMBINACE CHUTÍ

MEDOVÁ KLASIKA

Medovou klasikou nazýváme ty druhy medu, které už asi znáte. Nebo jste o nich aspoň slyšeli. Možná ale chcete zjistit více. Chcete poznat rozdíly a vyzkoušet, který vaší chuti, vašemu naturelu a vaší náladě lahodí nejvíce. Nabídka je široká a vy ani vaše chuťové pohárky se rozhodně nebudete nudit. 

Med Svazenkový

Svazenka je jednoletá rostlina typická svým modrofialovým květem. Roste velmi rychle, dlouho kvete a to vždy v přibližně stejnou dobu od vysetí. Je proto velmi oblíbena jak u zemědělců, tak u včelařů, kteří ji používají k vykrytí období, kdy jiné rostliny kvetou méně. 

Pokud je ovšem v okolí úlů vysázeno větší množství svazenky, pak včelař může vyprodukovat tento jinak vzácný med. Vyznačuje se lehce žlutou barvou a velmi sladkou chutí, ve které můžeme najít příchuť citrónů. Originální je také vůně, která by měla připomínat rozkvetlou louku.

Med Medovicový - Lesní

Tento lesní medovicový med bývá označován jako Král medů.Pro svoji velmi sytě tmavou barvu a výraznou vůni je velice žádán a oblíben. V našem medu je smíchána medovice s nektarem převážně z ostružin a malin,což mu dává neobvyklé aroma a svěžest v chuti.

Sváteční Med

Med a ořechy jsou skvělou a mnohokrát vyzkoušenou kombinací. Nyní se však jedná o variaci celých jader vlašských ořechů, naložených v jemném akátovém medu. Hebkost medu doplní v ústech křupnutí lahodného oříšku. Atmosféra pro sváteční chvíle tak nemůže být dokonalejší.

Med Akátový

Akátový med má lehce žlutou, až nazelenalou barvu. Nekrystalizuje, což je způsobeno vysokým podílem fruktózy. Má výrazně sladkou chuť a velmi jemné aroma. V období, kdy je včelkami sbírán, u nás nekvete prakticky nic jiného, a proto se jedná o med vysoké čistoty. Tento med má nízký glykemický index, takže si jej mohou v rozumné míře dopřávat také lidé, kteří jinak sladké nemohou nebo si jeho spotřebu hlídají.  

Med Lipový

Lipový med má jantarově zlatozelenou barvu, díky vyššímu obsahu mentolových silic má výraznou vůni a příjemnou plnou lehce nahořklou chuť, díky tomu je také znalci medu velmi ceněn. Pro svou enzymovou aktivitu podporuje produktivitu a kreativitu u duševně pracujících, vmíchán do bylinného čaje Vám připomene léto i v zimních měsících.

Med Slunečnicový

Charakter tohoto medu je dán tím jak a z čeho vzniká. Má krásnou zlatavou barvu a výraznou ovocnou chuť. Pro někoho možná i více trpkou než sladkou. Je tvořen jednoduchými a lehce stravitelnými cukry. Obsahuje dostatek bílkovin a minerálních látek. Slunečnicový med je specifický také tím, že poměrně rychle krystalizuje.  

Med Květový

Škála zabarvení tohoto medu připomíná malířskou paletu. Tak je pestrá. Odstíny jsou dány tím, jaké květy jsou zrovna v okolí včelkám k dispozici. U nás si vybírají hlavně z ovocných stromů a keřů, ovšem výjimkou nejsou ani kvetoucí polní plodiny. Díky této pestrosti obsahuje mnoho jednoduchých cukrů, zejména pak velkou porci glukózy. I proto rychle krystalizuje. Je bohatým zdrojem nejrůznějších aromatických a minerálních látek, éterických olejů a enzymů a vitamínů, což mu dává úžasné spektrum chutí.

Pastový med 

Jak již sám název napovídá, tento med má speciální konzistenci a vzhled. Důvodem je, že u něj narušíme proces krystalizace. Med se pomalu promíchává a tím se jeho krystalky roztříští a obrousí na menší částice. Kvalita a vlastnosti medu však zůstávají zachovány a vznikne bílá "pasta". Takto upravený med se dá snadno roztírat a neteče.  

Pastový med slunečnicový

Ne každým rokem máme to štěstí, že nám včelky přinesou i slunečnicový med. Také proto si jej každý včelař váží. Je to pro něj doslova vzácnost. Jak už jsme si řekli, tento slunečnicový med rychle krystalizuje. Pro jeho jednodušší používání jsme u něj provedli pastování, čímž jsme dosáhli sytě žlutého medu silného aroma a výrazné chuti.