SKVĚLÉ KOMBINACE CHUTÍ

MEDOVÉ NÁPOJE

Medovina je od pradávna nápojem králů.. Nejedna historická dohoda byla takovýmto přípitkem zpečetěna. Jindy zase při jejím popíjení vznikaly plány, které změnily běh dějin. Jestli to bylo dobře nebo špatně ponechme povolaným, jisté však je, že medovina je exkluzivní lahůdkou mezi nápoji a své renomé si stále zachovává. Ať už horká či studená, nikdy nezklame. 

Samozřejmě nemůže chybět ani v naší nabídce. A protože moje včelky pilně sbírají svůj nektar v Bohuticích, jsou i jednotlivé druhy medoviny malými odkazy k jejich historii. Pojďme si připomenout některé dějinné události, které jsou s mou rodnou obcí neodmyslitelně spjaty neobvyklým způsobem - procházkou s medovinou.

Výroba medového vína je přírodním procesem, kdy dochází ke kvašení za studena bez jakýchkoliv dalších chemických přísad. Medové víno není doslazováno. Jeho základními složkami jsou výhradně med a voda.

Kadlíčkova Medovina - Chmelový Speciál

Tento druh medoviny dostal pojmenování po Karlu Adamcovi, zvaném "Kadlíček". Je dochucen chmelovým extraktem, pálenkou a několika druhy koření.

Karel Adamec byl průkopníkem moderního včelařství v Bohuticích. Věnoval mnoho času studiu této problematiky a vybudoval unikátní včelín. Stejně tak pestrý byl také jeho životní osud. Jako legionář vrátil domů z války až v roce 1920, po strastiplném putování přes půlku zeměkoule. 

Medovina Pilát - Malinový Speciál

Malinovou příchuť získává tato medoviny ze zralých malin a její výraz je podtržen dílem domácí pálenky.

Proč Pilát? Pilát Pontský odsoudil Ježíše Krista k ukřižování. Při popíjení té rudě zbarvené medoviny si můžeme připomenout všechna nespravedlivá příkoří a přemýšlet a o tom, že je daleko lepší vynakládat úsilí pro konání dobra.

Adamcova Medovina

Adamcova medovina má tradiční chuť, doplněnou jemným nádechem vanilky. Adamcovi byli významnými bohutickými včelaři v první polovině dvacátého století. Vybudovali unikátní a dodnes zachovalý včelín, v jehož průčelí byl prostor pro 36 včelstev a uvnitř pak prostor pro stáčení medu. Dokonce se dalo uvnitř i spát a čerpat energii, kterou včely vyzařují.

Longinus - Medové víno růžové

Longinus byl římský voják, který na Pilátův rozkaz probodl Kristův bok kopím. Následně však v něj uvěřil a vzdal se vojenské služby. Růžové medové víno může připomínat Longinovo potřísněné kopí, avšak ještě více nám poví o tom, že vždycky je lepší hledat radost a porozumění než něčí utrpení a zkázu. Medové víno Longinus je výborným společníkem právě pro to první.

Veronika - Medové víno bílé

Podle staré legendy podala Veronika Ježíši Kristovi roušku cestou na Golgotu, aby si otřel tvář. A právě jeho obraz se na ni otisknul. Veronika je také šestým zastavením křížové cesty. Mojí velkou vášní je historie. Měl jsem to štěstí být u toho, když se nám podařilo před léty navrátit do Bohutic monumentální dílo - Křížovou cestu. A právě při popíjení tohoto medového vína si vybavím laskavost Veroniky a dílo, které nám ji připomíná.

Zámecká medovina (mandlová)

Není sice potvrzeno, že panstvo na bohutickém zámku holdovalo popíjení medoviny. Ale je velmi pravděpodobné, že těch minulých sedm stovek let k tomu někdy došlo. Zámek, či spíše původně tvrz, je v Bohuticích datována již od 14. století. Jak se zde mohlo žít, si můžete představit hned po několika doušcích naší Zámecké medoviny. Její jemná chuť je zvýrazněna příchutí mandlí.


Poutní medovina (tmavá)

Projít si Bohutickou křížovou cestu a navštívit místní Lurdskou jeskyni bylo cílem mnoha poutníků, zejména v meziválečném období. Posilovali tak svoji víru, která jim pomáhala se vyrovnat s útrapami, z nichž většina měla teprve přijít. Naštěstí už nemusíme sdílet tyto pohnutky. Ale nesmíme na ně zapomenout. Při tomto rozjímání a tichém zamyšlení může být tmavá poutní medovina tím pravým společníkem.


Habánská medovina (malinová)

Od 16. století byly Bohutice také jedním ze sídel novokřtěnců - Habánů. V lese nad obcí si postavili společný dům a přes četná příkoří, kterými museli projít, zde vydrželi téměř tři čtvrtě století. Habánská medovina, zvýrazněná malinovou příchutí, nám připomíná potřebu svobody rozhodování a pocitu sounáležitosti.

Lurdská medovina (tradiční světlá)

Lurdská jeskyně v Bohuticích se stala významným poutním místem Moravy již téměř před sto lety. Stejně jako byla pokaždé očištěna duše tisíců poutníků, kteří do Bohutic zavítali, stejně tak čistá je naše medovina, která vychází z dávných receptur.