SKVĚLÉ KOMBINACE CHUTÍ

MEDOVÉ SPECIÁLY

V životě jsem měl štěstí. Na lidi, na místa, na přátele. Při svých cestách po světě jsem ochutnal mnoho neočekávaných kombinací. To vše mi pomohlo překonat obavu z neznámého. A to stejné chci dopřát svým přátelům a milovníkům medu. Také proto jsem se pustil do výroby medových speciálů. Nejde vám dohromady med a mák nebo dokonce med a česnek? Zkuste překročit tuto pomyslnou hranici ve svých myšlenkách a možná objevíte netušené.

Mátový sen

Jistě už mnoho z nás vyzkoušelo lahodnost mátového čaje, příjemně oslazeného medem. Jeho chuť nás přenese kamkoliv si budeme přát, třeba do říše pohádek Tisíce a jedné noci. Med Mátový sen je dokonalou směsí mátového extraktu, sušených lístků a pastového medu. Jen pouhá lžička vám umožní spatřit Aladinovu kouzelnou lampu nebo létající koberec. Má to ovšem jednu podmínku - při ochutnávání musíte umět snít.

Šípková Růženka

Pokud vyzkoušíte, jaké jsou macerované a krájené šípky smíchané s jemným pastovým medem, nemusíte se bát, že by váš dům obrostl šípkovým keřem a vy jste museli čekat na vysvobození statečným princem. Ovšem skutečnost, že vás ta sladká dobrota uklidní natolik, že se budete chtít na chvíli zdřímnout, vyloučit nemůžeme. Stejně jako to, že se pak někde poblíž nakonec neobjeví nějaký princ nebo princezna...

Honeymoon - Med s Rozmarýnem a Čokoládou

Jaké to je, když jsou dva lidé těsně po svatbě a odjíždějí na líbánky? Krásné, nadějné, plné očekávání, sladké a vášnivé... Ano, přesně tak lze popsat tento med, jehož součástí je hořká čokoláda a macerovaný rozmarýn. I když takovou událost máte už nějakou dobu za sebou anebo ji třeba vůbec ani nechystáte, tento med ve vás vyvolá stejné touhy a očekávání. Zaručeně tedy alespoň touhu po další lžičce...

Rozmarýnek

Na vesnici jako je naše, a samozřejmě nejen tam, je rozmarýn neodmyslitelně spjat se slavnostmi. Svatby ani hody se bez něj neobejdou. Ovšem jaká je jeho kombinace s medem? Žádný strach, je stejně dokonalá. Pastový med, smíchaný se sušenými rozmarýnovými lístky, dostává rovněž slavnostní nádech. A kdo má v mysli vůni rozmarýnu spojenou s některou z takových událostí, nepochybně si ji rád připomene.

Elen - Med a Kakao

Smícháním medu s kakaem vznikla úžasná kombinace chutí a vůně, které lze odolat snad jen s velkou dávkou sebezapření. Na pečivu, na palačince nebo jen tak si slupnout lžičku pro zlepšení nálady je prostě báječné. Kakao obsahuje hořčík, vitamín C a množství antioxidantů, tedy samé důležité složky pro lidské zdraví.

A Elen proto, protože úplně stejně se jmenuje moje první vnučka. Bez mojí rodiny by nikdy nebylo nic tak, jak má být.

Linda - Med a Skořice

Skořice je známá svými pozitivními účinky na lidský organismus. Její smíchání s medem vytváří úžasnou kombinaci chutí a vůní. Zkuste jej namazat na pečivo nebo na palačinky a nejen děti už nebudou chtít nic jiného.

Linda je moje druhá vnučka. Pokaždé, když jsem se svými vnučkami, cítím klid a harmonii. A to přesto, že se mohu někomu zdát nakonec malinko vyčerpán.  

Lord - Med a Zázvor

Zázvor má velmi výraznou a specifickou chuť. Je ostrý až pikantní. Mnoho z nás po něm sáhne, jestliže cítí, že se blíží nějaké neduhy. V kombinaci s pastovým medem vznikla labužnická pochoutka, kterou lze přidat do čaje nebo si jen tak dát lžičku jako prevenci. Je to totiž výborný přírodní lék.

A proč Lord? Lord je můj kokršpaněl. Můj věrný přítel a vlastně taky včelař. Obhlídka úlů se bez něj totiž nikdy neobejde.  

Maková panenka - Med a Mák

Správné pohádkové postavy jsou záhadné a mají netušenou moc. Stejně tak tato kombinace pastového medu a mletého máku. Chuť tohoto medu je neobvyklá a pokaždé, když ochutnáte, máte pocit, že skrývá ještě něco dalšího, co jste před tím necítili. Právě to vás nutí znovu ochutnat. Mák obsahuje významné množství vitamínu E a B a celou řadu minerálních látek.

Poutník - Med a Kurkuma

Nikoho nepřekvapí, že med s kurkumou se musí vyznačovat sytě žlutou barvou. V dávných dobách se této kombinaci říkalo "zlatý med". Ve starém Římě jej gladiátoři zapíjeli vínem a věřili, že se tak stanou nesmrtelnými. Chuť medu s kurkumou je lehce pikantní, což jej dělá velmi atraktivním.  

MUDr. Med - Med a Česnek

Medvědí česnek není tak štiplavý jako ten klasický, ovšem jeho chuť a vůně zůstávají zachovány. Namazaný na chleba či toast poslouží jako dobrá svačina nebo rychlá večeře. 

Caesar - Med s Propolisem

Propolis patří neodmyslitelně ke včelám. Tuto hmotu vytváří a pokrývají jí otvory a vnitřní stěny úlů. Při vyšší teplotě se z něj uvolňují těkavé láky, které pak v úlu působí antibakteriálně. A stejné vlastnosti má také propolisová tinktura, která je smíchána s pastovým medem. Je to doslova med pro císaře.  

Vlašák - Med s Ořechy

Med a ořechy je kombinace surovin, které se k sobě báječně hodí. Pokud jste jej ještě nezkusili, je nejvyšší část to napravit. Vlašské ořechy obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, minerálů a vitamínů. Pokud máte chuť dát si něco chuťově jedinečného a přitom velmi zdravého, právě nadešel váš okamžik.

Vlašák - Med s Ořechy a Kakaem

Všeobecně známá blahodárná síla ořechů a jejich kombinace s pastovým medem je zde doplněna o podíl kakaa. Když ochutnáte první lžičku, nebudete moci přestat. Budete v této chuti stále něco objevovat. A po tom objevování se vám bude dobře usínat. 

Mefisto - Med a Chilli

Spojení různých světů. Spalující žár a neutuchající sladké pokušení. Tato medová specialita zcela ovládne vaše smysly, což se při setkání s mýtickými bytostmi dost často stává. Účinky chilli znali už staří Aztékové. Dokázali z něj připravit obřadní nápoj, který snižoval únavu a zvyšoval odolnost. Navíc je velmi, ale velmi dráždivý. Těžko si lze představit, že byste snad po ochutnání lahodného medu, doplněného drcenou hořkou čokoládou a ostrým chilli chtěli jít jen tak v klidu spát...  

Jeníček - Med a Perník

Pohádka o Jeníčkovi a Mařence je příběhem s dobrým koncem. Medová specialita Jeníček obsahuje také jen všechno dobré. Příchuť perníku mu dodává kouzlo dálek a exotiky. Perník se kdysi vyráběl hlavně v hanzovních městech a vzhledem k použití vzácných druhů koření jako anýzu, kardamomu, skořice, zázvoru nebo muškátového ořechu, byl perník luxusním zbožím a symbolem kontaktu se světem. Přestože dnes máme pečení perníku spojené především s Vánocemi a dalšími výjimečnými událostmi, díky tomuto medu můžete prožívat slavnostní okamžiky každý den. Tato aromatická dobrota bez jakýchkoliv konzervantů a lepku by měla být po ruce po celý rok, aby mohla udělat z každé vaší chvíle tu zcela výjimečnou.  

Giovanni - Med a Káva

Horká káva, žhavé slunce a uklidňující šumění moře. U málokoho by tato představa nevyvolala příjemné pocity. Kávu pijeme při práci i při odpočinku. Patří k našemu životu a naše životy také ovlivňuje. A je třeba říci, že v mnohém velmi pozitivně. Spojení kávy s prvotřídním pastovým medem přináší jedinečnou lahůdku.